Event

NSWCCC Rugby Selections

Eligibility

U/18 Under 18 in year of competition. Player cannot turn 19 in the year of competition.
U/16 Under 16 in year of competition. Player cannot turn 17 in the year of competition

Players must attend trials to be eligible for selection.
Any player attending the NSWCCC selection must be available, if selected, to represent NSWCCC at the NSW All Schools Rugby Trials and/or any other event at which the selected NSWCCC team is participating.

Date

U/18 years Tuesday 4th May 2021
U/16 years Tuesday 4th May - Wednesday 5th May 2021

Time

9.00am - 3.00pm

Venue

TG Milner Oval
Vimiera Road Marsfield

Closing Date

Friday 23rd April 2021 Thursday 29 April 5pm

Cost

U/16 years $55.00
U/18 years $55.00

What to Bring

• Appropriate gear for game conditions
• Mouthguard is compulsory
• Medication eg Asthma inhaler
• Strapping tape
• Water Bottle
• Lunch
• Jersey

Further Representation

A NSWCCC team will be selected to attend the NSW All Schools Rugby Championships.

For more details see the 'Further Representation' tab above. 

By Attending this selection, you will be available for selection in teams in the next levels of the pathway. 

Event 

NSWCCC Girls Rugby 7's Selections
Two teams of 12 players will be selected to compete in a NSW All Schools Selection

Eligibility

Players must be turning 16 or 17  years in the year of competition - TBC
Players must compete regularly in a school or club endorsed competition

Date

Wednesday 5th May 2021

Venue

TG Milner Oval 
Vimiera Road Marsfield

Closing Date

Friday 23rd April 2021 Thursday 29 April 5pm

Cost

$55.00

What to Bring

Appropriate gear for game conditions
• Mouthguard is compulsory
• Medication eg Asthma inhaler
• Strapping tape
• Water Bottle
• Lunch
• Jersey

 

 

Team Selection

A team of 23 players will be selected for both the NSWCCC Under 18s and NSWCCC Under 16s teams.
Selectors will also select a full side of shadows which is not named.
All selected team members will be announced on the day and be posted on the NSWCCC Website after the NSWCCC Selections.

Event Official

Coach/Selector – Under 16s and Under 18s
Manager/Selector - Under 16s and Under 18s
Selector - Under 16s and Under 18s
ARU Personnel
Official Referees for each match.
First Aid Officer

Field of Play

All U/18's fixtures are to be played on Number 1 field
All U/16's fixtures are to be played on the Number 2 field

Game Times

These will be determined on the morning of each day. The first games on the Monday will begin at 1.15pm and conclude around 3pm and on the Tuesday, games will commence at 9.00am

Equipment

All other equipment will be provided by the NSWCCC Convenor’s including playing jersey

 

Rugby Australia - Concussion Management Policies

Program of Events

9.00 - 9.30am Registration
10.00am Warm Up
10.15am - 12.15pm Skills session – ARU and CCC coaches
12.15 - 1.00pm Lunch
1.00 - 3.00pm Games

NSWCCC Rugby Camp - Opens / 16s

Friday 21st - Saturday 22nd May 2021
NSW Sport and Recreation Narrabeen

16's Rugby

Event: NSW All Schools Rugby -CCC v CHS Date: Sunday 23 May 2021 Venue: Boronia Park Reserve, Hunters Hill Rugby Club, Park and Ryde Road, Hunters Hill

Event: NSW All Schools Rugby CCC v AICES Date: 30 May 2021 Venue: TBC

Event: NSW All Schools Rugby - CCC v ISA Date: Tuesday 8 June, 2021 Venue: TBC

Event: NSW All Schools Selections Date: 19 - 20 June, 2021 Venue: St Pius X College Playing Fields, 1 Dreadnought Road, Oxford Falls

** Change of venue ** David Phillips Field, UNSW, Gwea and Banks Avenues, Daceyville.

NSWSRU 16s Championships & Selection Trials

Saturday 19th June – David Phillips Field

GAME 1                    PRES XV A                v            ISA II                                 9:30am

GAME 2                    AICES                        v            CHS I                                10:20am

GAME 3                    ISA I                           v            PRES XV B                       11:10am

GAME 4                    CCC                            v            CAS                                   12:00pm

GAME 5                    Winner Game1        v            Winner Game 2            12.50pm

GAME 6                    Loser Game 1        v            Loser Game 2                1.40pm

GAME 7                    Winner Game 3        v            Winner Game 4            2.30pm

GAME 8                    Loser Game 3        v            Loser Game 4                3.20pm

Sunday 20th June – David Phillips Field

CUP FINAL               Loser Game 6         v            Loser Game 8                10.00am

BOWL FINAL           Winner Game 6       v            Winner Game 8            11.30am

PLATE FINAL           Loser Game 5         v            Loser Game 7                1.00pm

SHIELD FINAL         Winner Game 5       v            Winner Game 7            2.30pm

 

Opens Rugby

Event: NSW All Schools Rugby -CCC v CHS Date: Sunday 23 May 2021 Venue: Boronia Park Reserve, Hunters Hill Rugby Club, Park and Ryde Road, Hunters Hill

Event: NSW All Schools Rugby CCC v AICES Date: 30 May 2021 Venue: TBC

Event: NSW All Schools Rugby - CCC v ISA Date: Tuesday 8 June, 2021 Venue: TBC 

Event: NSW All Schools Selections Date: Friday 18 June, 2021 Venue: St Pius X College Playing Fields, 1 Dreadnought Road, Oxford Falls

** Change of venue ** David Phillips Field, UNSW, Gwea and Banks Avenues, Daceyville.

NSWCCC V CAS II Kick off >>> 11.50am <<<

NSW All Schools Rugby 7's Girls Selections

Thursday 17th June 2021 - Friday 18th June 2021
St Pius X College Playing Fields Oxford Falls

** Change of venue ** David Phillips Field, UNSW, Gwea and Banks Avenues, Daceyville.

DAY 1

Round 1
9.00am CIS I V CIS II
9.30am CHS I V CHS II
10.00am
CCC I V CCC II

Round 2
10.30am CIS I v CHS I
11.00am CCC I v CIS II
11.30am CHS II v CCC II

Round 3
12.00pm CIS I v CCC I
12.30pm CHS I v CCC II
1.00pm CIS II v CHS II

Round 4
1.30pm CIS I v CCC II
2.00pm CCC I v CHS II
2.30pm CHS I v CIS II

DAY 2

Round 5
8.00am CIS I v CHS II
8.30am CHS I v CCC I
9.00am CIS v CCC II
Semi Finals & Play Off Games
9.30am 1St Place v 4th Place
10.00am 2nd Place v 3rd Place
10.30am 5th Place v 6th Place
Final
11.00am Winner of (1st v 4th) v (Winner of 2nd v 3rd)

Medal Presentation will occur at the conclusion of the Final at approximately 11.20am.

Archives/History

Tab 8 Heading

Tab 9 Heading

Tab 10 Heading

Event Calendar